2018 Candidate Filing

A link to the 2018 candidate filing list is now available on our website here: https://goo.gl/TwnC5i . You can also go to the home page and click on link shown below. We plan to update the file daily around 11 a.m., 2 p.m. and 6 p.m.  (Spreadsheet) 

Also see here  (for a list) http://www.politics1.com/nc.htm

ATPAC will be announcing a slate of endorsed candidates shortly.   

Primary Candidates/November Election 2018

U.S. House of Representatives, District 10

  • David Wilson Brown (D)
  • Gina Collias (R)
  • Patrick McHenry (R)*
  • Jeff Gregory (R)
  • Ira Roberts (R)
  • Seth Blankenship (R)
  • Albert Lee Wiley, Jr. (R)

(Republican primary contest only, May 8)

U.S. House of Representatives, District 11

  • Philip G. Price (D)
  • D. Scott Donaldson (D)
  • Steve Woodsmall (D)
  • Mark Meadows (R)*
  • Chuck Archerd (R)
  • Clifton B. Ingram, Jr. (L)

(Democratic and Republican primary contests only, May 8)

N.C. State Senate, District 48

  • Norm Bossert (D)
  • Chuck Edwards (R)*

(No primary contest; general election Nov. 6)

N.C. State Senate, District 49

  • Terry Van Duyn (D)*
  • Mark Crawford (R)
  • William Meredith (L)

(No primary contest; general election Nov. 6)

N.C. House of Representatives ,District 114

  • Susan C. Fisher (D)*
  • Kris A. Lindstam (R)

(No primary contest; general election Nov. 6)

N.C.House of Representatives, District 115

  • John Ager (D)*
  • Nathan West (R)
  • Amy Evans (R)

(Republican primary contest only, May 8)

N.C. House of Representatives, District 116

  • Brian Turner (D)*
  • Marilyn A. Brown (R)

(No primary contest; general election Nov. 6)

District Attorney, District 40

  • Todd M. Williams (D)*
  • Ben Scales (D)

(Democratic primary contest only, May 8 — No general election challenger)

Buncombe County Board of Commissioners, District 1

  • Al Whitesides (D)*

(Unopposed)

Buncombe County Board of Commissioners, District 2

  • Amanda Edwards (D)
  • Dereck Lindsey (D)
  • Nancy Nehls Nelson (D)
  • Patrick Fitzsimmons (D)
  • Glenda P. Weinert (R)

(Democratic primary contest only, May 8)

Buncombe County Board of Commissioners, District 3

  • Taylon Breeden (D)
  • Donna Ensley (D)
  • Catori Swann (D)
  • Robert Pressley (R)*

(Democratic primary contest only, May 8)

Buncombe County Clerk of Superior Court

  • Steven Cogburn (D)*

(Unopposed)

Buncombe County Sheriff

  • R. Daryl Fisher (D)
  • Rondell Lance (D)
  • Quentin Miller (D)
  • Randy Smart (D)
  • Chris Winslow (D)
  • Shad L. Higgins (R)
  • Tracey Debruhl (L)
  • Michael Morgan (L)

(Democratic and Libertarian primary contests May 8. No Republican primary)

* denotes incumbent
D = Democrat
R = Republican
L = Libertarian